QiGong ve TaiChiChuan Kursları

Taleplere göre özel dersler, bireysel veya gruplar halinde verilmektedir.
Bilgi almak için bizimle bağlantıya geçmeniz yeterli olacaktır

QiGong

Geleneksel Çin tıbbının bir dalı olmakla beraber belirli beden duruşlarını ve hareketlerini içeren bir pratiktir.

QiGong ibaresi “Öz ile Çalışma” olarak tanımlanır. Bedeni temel olarak gören, içsel kabiliyetlerimizi (NeiGong) geliştirerek, Öz’ümüzün keşfine (ShenGong) kadar eşlik eden bütüncül bir tekniktir. Dinamik meditasyon olarakda tanımlanır.

Sağlıklı olmak ve iyi yaşayabilmek için temel bir gereç olarak görülür ve kendi doğamıza uyarlanmamızı sağlar. En az 3000 yıldır insanın her yönlü şifalanabilmesini sağlayan kadim bir öğretidir ve özellikle gevşeme üzerine kurulu bir faaliyettir. Öncelikle, Modern tıp tarafından hala yeteri kadar tanınmamış olan, bağ dokusu üzerinde çalışır, çünkü Qi akışı herşeyden önce buradan sağlanabilir.

Akupunktur dalının iğnesiz hali ile, beden üzerinde dışarıdan müdaheleler olmaksızın, bedensel çalışmalar uygulaması olarak düşünülebilir.

M.Hakan Çağlayan, bu teknikleri ilk önce “Ateş ilkesi” üzerinden öğrenmiş olsada, kendisini “Su ilkesi” ne adayarak, öğrettiği QiGong dalları arasında yer alanlar:

* Opening the Energy Gates Medical Qigong (enerji kapılarının açılımı)
* Dragon & Tiger Qigong (Ejderha ve Kaplan)
* Taoist Qigong
* PaTuanChin

TaiChiChuan

Genellikle Tai-Chi olarak bilinen Çin Tao öğretisinden ortaya çıkmış evrenle uyumlanma, içrek savaş sanatıdır. Buradaki savaş sözcüğünü çatışma ile ilişkilendirilmemelidir. Dayanma gücü, dirlik, uyumu bulma mücadelesi daha uygun olacaktır.

太極拳 / TaiChiChuan

İlk başta bir savunma sanatı olarak görülse de, ileri seviyeye taşınmış bir QiGong çalışması olarak değerlendirilmelidir.

Her iki teknikte ağır çekim hızı ile hareket ederken, QiGong daha sabit ve başladığı yerde kalan, TaiChiChuan ise farklı hareketleri birbirine bağlayarak daha yer değişkendir.

M.Hakan Çağlayan özellikle “Kısa Formlar” olarak nitelendirilen
* Form 24
* Form 48
* Form 32 (Kılıç)
öğretmektedir.

Çalışma Saatleri

09:00 – 19:00
Pazartesi - Cumartesi

Adres

Fenerbahçe Mah. Op. Cemil Topuzlu Cad.
No: 30/3  34726 Kadıköy-İstanbul

Yasham Rebalancing © 2023. Tüm Hakları Saklıdır.